Rize İtfaiyesi zoru başarıyor

Rize’de Eminettin Mahallesi Devlet Hastanesi Yokuşunda 6 katlı bir binada çıkan ve itfaiyenin yetersiz kaldığı iddialarıyla eleştirildiği yangının tatbikat olduğu öğrenildi.

10 Nisan 2014 1.474 views 1

Rize’de Eminettin Mahallesi Devlet Hastanesi Yokuşunda 6 katlı bir binada çıkan ve itfaiyenin yetersiz kaldığı iddialarıyla eleştirildiği yangının tatbikat olduğu öğrenildi.

Rize’de 6 katlı binanın son katında çıkan ve 1 saat içinde dairenin yok olduğu yangında, itfaiye merdiveninin arızalanarak yetersiz kalması, arazözün suyunun tükenmesi ve 5 dakikalık itfaiye merkezinden yeterli destek gelememesinin aslında bir tatbikat olduğu öğrenildi.

Yangın Olur Biz Yangına Gideriz Derneği Rize Şube Başkanı Hüsamettin Yangın, Rize İtfaiyesinin her yıl Cumhuriyet Meydanında yanan araçlara ve kulübelere başarılı bir şekilde anında müdahale ettiğini hatırlatarak, kamuoyunda oluşan tepkilere anlam veremediklerini söyledi.

Hüsamettin Yangın, “İtfaiyemiz her yıl gerek yanan otomobilleri, gerekse kulübeleri anında müdahale ederek başarılı bir şekilde söndürmektedir. Ancak ekipler bu türdeki zor yangınlara müdahale etmenin yanında binalarda da çıkabilecek yangınlara karşı sürekli olarak tatbikatlar yapmaktadırlar. Bugünkü yangın da aslında böyle bir tatbikattı. Ekiplerimiz, olur da yüksek katlı bir binada merdiven arızalanırsa, arazözde su biterse, gerekli takviye araçları gelemezse, hangi durumlarla karşı karşıya kalınabileceğini görmek açısından bu tatkikatı gerçekleştirmiştir. Tepki gösteren, tezahürat eden vatandaşlar da tatbikatın bir parçasıydı ancak maalesef basına yanlış yansıdı.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz Mart ayı içinde Paşakuyu Mahallesinde yine 6 katlı bir binada yangın tatbikatı yaptıklarını ve basına “Rize İtfaiyesi sınıfta kaldı” şeklinde yansıdığını hatırlatan Yangın, “O yangında aslında tatbikattı. Yine yanan dairemize, geç müdahale edildiği taktirde vatandaşımız itfaiye gelene kadar ki süreyi yaratıcı şekilde nasıl geçirecekler, bunu uygulamaya koyduk. Orada da yine tatbikat gereği elinde cep telefonuyla kayıt eden görevlimiz, diğer elindeki su hortumuyla, karşı binada yaşanan yangına dakikalarca su tutarak yangını söndürmeyi başarmıştır. Yani itfaiyemiz gelmese de, vatandaşlarımıza yapabilecekleri noktasında örnek teşkil edilen bir tatbikat gerçekleştirilmiştir. Ancak maalesef bu tür basında çıkan haberler bizleri çok yaralıyor. Adeta içimizi yakıyor.” dedi.

Yine geçtiğimiz yıl kasım ayı içinde Şeyh Camii arkasında bir ekmek fırınının bacasından kaynaklı çıkan ve binanın çatısının yanmasıyla sonuçlanan yangını hatırlatan Yangın, bunun da bir tatbikat olduğunu ve orada da vinçin arızalanmasının tamamen tatbikat gereği olduğunu, itfaiyenin daima olası ihtimalleri değerlendirmek amacıyla tatbikatlarını sürdürerek, her yıl Cumhuriyet Meydanında yanan otomobil ve kulübeleri başarıyla söndürebilmenin planlarını yaptıklarını ifade etti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

erdem uzun

Isinizi adam gibi yapmayin sonrada kari gibi kivirin dimi tatbikatmis buna kim inanr beceriksizler…Yatmakla itfaiyeci olunmaz ayik olun.

HAVA DURUMU
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -