Rize’de obeziteyle savaşa ekmek ayarı

Obeziteye savaş açılan Rize’de ekmeğin gramajı düşürülerek vatandaşların daha az ekmek tüketmesi sağlanıyor.

12 Aralık 2021 5.151 views 0

Rize’de obeziteye savaş açıldı. Dünyanın en önemli hastalıkları arasında yer alan ve aşırı kilolaşmaya neden olan obeziteyle mücadelede Rize bir adım öne geçti.

Daha önce 270 gramı 2 Lira 50 kuruştan satılan ekmek 220 grama düşürüldü. Yine 2 lira 50 kuruştan satılan ekmeğin gramının düşürülmesi vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı.

Yıllardır diyet yapan Nezaket Doymaz isimli vatandaş ekmeğin gramının düşürülmesinin memnun edici olduğunu söyleyerek, “Ben her gün 3 öğünde 1 ekmek tüketiyordum ancak bir türlü istediğim kiloya inemiyordum. Yine her gün 1 ekmek tüketeceğim 3 öğünde ama bu kez ekmeğin 220 gram olmasından dolayı her gün 50 gram daha az ekmek tüketerek istediğim kiloya ineceğimi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Ekmeğin gramının düşürülmesinin artan maaliyetlerle ilgisinin olmadığını belirten ve “Ekmeğe gizli zam” gibi haber başlıklarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden bir fırıncı ise, “Evet maliyetlerimiz artıyor ama amacımız zam yapmak olsa zaten bunu mevcut gram üzerinden yapardık. Biz tamemen obeziteyle mücadele etmek, halkımızın daha az ekmek tüketmesini sağlamak ve israfı önlemek adına mevcut fiyat üzerinden gram düşürme yolunu tercih ettik” dedi.

Sadece gram düşürmenin de yetmediğini ifade eden sağlık yetkilileri, porsyonların da küçültülmesi ve özellikle ekmekten uzak dururken daha fazla kalori içeren pasta türü yiyeceklere hiç yanaşılmaması gerektiğinin altını çiziyorlar.

NOT: Sitemizde yer alan haberler tamamen uydurmadır ve espri amacıyla yazılmıştır.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

HAVA DURUMU
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -